( 0 256 ) 563 0120
Germencik
+6...+9° C
Belediye Başkanı

Ümmet AKIN

GERMENCİK BELEDİYE BAŞKANI ÜMMET AKIN YAŞLILAR İÇİN BÜYÜK BİR PROJEYE İMZA ATTI


   19.06.2017

 

            Geçtiğimiz hafta Kent Meydanı Kültür evinde açılışı yapılan 60 yaş ve üstü yaşlılara hizmet verecek olan YADEM (Yaşlı Danışma Merkezi)’e ilgi oldukça yoğun.

 

1 HAFTADA 135 YAŞLI SORUNUNU İLETTİ

 

            Germencik Belediyesi tarafından 7 haziran 2017 günü açılışı gerçekleşen ve dünyaca ünlü Japon Uzman Hiroshi NAKAJIMA’nın da katıldığı açılışta yaşlılara özel biyolojik yaş ölçümleri yapıldı. Daha sonra Kent Meydanında yaşlılarla egzersiz harekeleri yapan NAKAJIMA, Germenciklileri doğru beslenme, doğru egzersiz hareketleri hakkında bilgilendirdi. NAKAJIMA bu sürecin ardından uygulanması gereken program hakkında yaşlılara bilgiler verirken, Gerontoloji bölümü kurucusu Prof. Dr. İsmail TUFAN’ın da katıldığı program 2 gün boyunca Kent Meydanında yaşlılar için çalışmalarını sürdürmüştü. 1 haftada bu kadar yoğun talep olmasından dolayı da Germencik Belediye Başkanı Ümmet AKIN’ın gerçekleştirdiği projenin Germencik için ne kadar doğru bir proje olduğu ortaya çıktı.

 

JAPON UZMAN NAKAJIMA BİYOLOJİK YAŞ ÖLÇÜMÜ VE EGZERSİZ HAREKETLERİ YAPTIRDI

            Açılış sonrasında proje için özel olarak Japonya’dan gelen ve alanında Uzman Hiroshi NAKAJIMA Germencikli yaşlılarla birebir ilgilenerek biyolojik yaş ölçümlerini yaptı. Sonrasında Kent Meydanında yaşlılarla egzersiz harekeleri yapan NAKAJIMA, Germenciklileri doğru beslenme, doğru egzersiz hareketleri hakkında bilgilendirdi. NAKAJIMA daha sonra bu sürecin ardından uygulanması gereken program hakkında bilgiler verdi. Gerontoloji bölümü kurucusu Prof. Dr. İsmail TUFAN’ın da katıldığı programda 2 gün boyunca Kent Meydanında yaşlılar için çalışmaların devam edeceği ve Sadece yaşlı bireylerin değil evlerinde yaşlı bireyler olan ailelerinde sorunlarını çözüme kavuşturma yolunda YADEM’in kendilerine destek olacağını söyledi. TUFAN “Germencik Belediyesinin yaptığı bu çalışmanın ne kadar gerekli ve ihtiyaç olduğunu önümüzdeki süreçte hep birlikte görme şansımız olacak. Sayın Başkanımıza yaptıkları bu çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN AKIN“BİR MİLLETİN YAŞLILARI İLE GENÇLERİ ARASINDAKİ KÖPRÜ NE KADAR SAĞLAM OLURSA, GELECEĞİ DE O KADAR GÜÇLÜ OLUR.”

 

            Germencik Belediye Başkanı Ümmet AKIN açılış konuşmasında da hassasiyetle üzerinde durduğu sözlerini tekrarladı. 7 Haziran günü gerçekleşen açılışta 60 yaş üstü herkesin yeni kurulan ve Germencik Belediyesi bünyesinde hizmet verecek YADEM’den her yaşlı birey faydalanabilecek demişti. Başkan AKIN konuşmasına şöyle devam etti. “Uzun süre üzerinde hassasiyetle çalışmalar yaptığımız projemizi hayata geçirdik. 1 haftada da 135 yaşlımız YADEM’e başvurarak sorunlarını Gerontolog Sıla AYAN hanımefendiye ilettiler. Her yaşlımız ile birebir ilgilenen ekip Arkadaşımız Gerontolog AYAN uygulanması gereken program hakkında kendilerine bilgiler verdi. Yaşlılığa bağlı olarak 60 yaş ve üzeri tüm Germencikliler Yaşlanmanın Biyolojik, psikolojik, ekonomik ve sosyal anlamda tüm alanlarının incelenmesi adına bu hizmetten faydalanabilecekler. Daha evvelde bahsettiğimiz gibi sadece buraya gelen yaşlılarımız değil evlerinden çıkamayacak olanlara da hizmeti götürmek istiyoruz ve götürüyoruz. Yine bu hizmeti evlerinde yaşlı bireyler olan ve sorun yaşayan ailelerde alabilecekler.

 

BAŞKAN AKIN “BİR SONRAKİ AŞAMAMIZ ALZHEİMER GÜNDÜZ BAKIM EVİNİ BİR AN EVVEL KURMAK”

 

Germencik Belediye Başkanı Ümmet AKIN Yaşlı Danışma ve Eğitim Merkezinin açılışının ardından Germencik için bir diğer ihtiyacın Alzheimer gündüz bakım evinin olduğuna değindi. Başkan AKIN “ Yapılan saha çalışmaları sonrası ekiplerimiz yaşlılığa bağlı büyük sorunlar yaratan Alzheimer hastalığı sebebi ile Germencik’te müdahaleye ihtiyaç duyduğumuz sorunlar olduğunu tespit etti. Konu ile ilgili olarak ne yapabileceğimizi ve hastalara nasıl yardımcı olabileceğimizi araştırdık. İleri derecede Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş yaşlılarımız için de Alzheimer gündüz bakım evi kurmaya karar verdik. Yer konusunda da hazırlıklarımızı tamamladık ve Belediye Hizmet binamızın yanında gündüz bakım evi çalışmalarını başlatıyoruz. Önümüzdeki yıllarda ileri derecede yaşlı vatandaşlarımızın Alzheimer hastalığına yakalanmamaları adına da YADEM bir çalışma hazırlayacak ve uygulayacak. Göreve geldiğimiz günden bu yana her zaman söylediğimiz bir söz var, “Değişen ve Gelişen Bir Germencik” Germencik’in çehresini değiştirdiğimize ve değişimin devam edeceğine inanıyoruz. Gelişim anlamında ise gencinden yaşlısına herkesle iç içe ve herkesin yanında olmaya çalışacağız. YADEM Hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde yaşlılarımıza hizmet edecek.” dedi.